Αμάν μια ανατροπή (Βίντεο)

Ένα παιχνίδι που τα είχε όλα πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Τσίρειο Στάδιο όπου ο Απόλλωνας κατάφερε να κάνει μια μεγάλη ανατροπή στις καθυστερήσεις του αγώνα και επικράτησε της άεκ με 3-2 χάρις στα γκολ των Βασιλείου, Βινίσιους και Γκιέ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το χειρότερο τρόπο για την ομάδα μας αφού μόλις στο 3ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ. Στη συνέχεια οι ποδοσφαιριστές μας κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και προσπαθούσαν να βρουν τρόπους για να φτάσουν στην ισοφάριση. Τελικά στο 28' ο Βασιλείου με ένα μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Γιωργαλλίδη κάνοντας το 1-1. Στο 31' ο διαιτητής της αναμέτρησης σωστά απέβαλε τον Τρισκόφσκι ο οποίος χτύπησε το Σακέτι στο κεφάλι. Στο 45' σε ένα φάουλ του Ρομπέρζ στο χώρο του κέντρου το οποίο ήταν για κίτρινη κάρτα ο Τράττος έδειξε απευθείας κόκκινη στον ποδοσφαιριστή της ομάδας μας για αποκαταστήσει τις αριθμητικές ισορροπίες.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες έπαιζαν συντηρητικά με αποτέλεσμα να μην υπάρξουν οι μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Στο 75' η άεκ κατάφερε να πάρει και πάλι προβάδισμα στο σκορ με την ομάδα μας να αναγκάζεται να ρίξει περισσότερο βάρος στην επίθεση για να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 90' μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σέρτζιο, ο Βινίσιους με κεφαλιά έκανε το 2-2 και εκεί που όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα έπαιρναν από ένα βαθμό στο 93' ο Σέρτζιο με μια μακρινή μπαλιά θα βρει το Γκιέ μέσα στη περιοχή ο οποίος θα στείλει τη μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 3-2 και την ολική ανατροπή για τον Απόλλωνα.

Οι Συνθέσεις
ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Σέρτζιο, Ρομπέρζ, Βινίσιους, Βασιλείου (77' Πίεχ), Κυριάκου, Σακέτι, Ντα Σίλβα, Πέδρο (46' Μπεντόγια), Παπουλής (46' Σαρδινέρο), Γκίε.

Αεκ: Γιωργαλλίδης, Ορτίθ, Μουρίγιο, Καταλά, Γκαρίδο, Λαμπάν, Λαρένα (73' Μπόλιεβιτς), Χέφελ (74' Τομάς), Ακοράν, Τρισκόφσκι, Φλοριάν (84' Μυτίδης).