Ο Βινίσιους τα γκολ και στις δύο εστίες (Βίντεο)

Ο Βινίσιους ήταν ο πρωταγωνιστής του ντέρμπι με την αέλ για την πρώτη αγωνιστική της β' φάσης αφού με δικά του γκολ δυστυχώς το πρώτο ως αυτογκολ) διαμορφώθηκε το τελικό 1-1.

Το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο με την ομάδα μας να χάνει κάποιες σημαντικές ευκαιρίες ενώ στο 24' ο Βινίσιους δεν μπόρεσε να απομακρύνει τη μπάλα και την έστειλε στα δίκτυα της εστίας του Βάλε για να γίνει το 1-0 για την αντίπαλο.

Στην επανάληψη η ομάδα μας είχε τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο και παρά τη πίεση που έβαλε στην αντίπαλη εστία δεν μπόρεσε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα και μετά να κυνηγήσει τη νίκη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Βίνίσιους με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντα Σίλβα έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 1-1.

Οι Συνθέσεις
Αέλ: Ρόμο, Αϊρόσα, Μιτρέα, Κυριάκου, Φορτούνα, Λαφράνς, Νικολάου (69' Πίτι), Σοάρες, Μέσκα (74' Χ.Κυριάκου), Σάσι, Αρουαμπαρένα (79' Μαύρου).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Πέδρο, Ρομπέρζ, Βινίσιους, Βασιλείου, Σακέτι, Μπεντόγια (46' Γκίε), Ντα Σίλβα, Σαρδινέρο, Παπουλής, Πίεχ (60' Σέρτζιο).